flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни до КПК насправді не спричинять зайвих клопотів близьким померлої людини

15 березня 2018, 12:44

          Протягом останніх кількох днів шириться паніка, пов’язана зі змінами до Кримінального процесуального кодексу України, які набувають чинності 15 березня 2018 року. З неймовірною швидкістю ширяться чутки про те, що рідним померлої людини буде необхідно провести судово-медичну експертизу та отримати дозвіл на поховання від суду.

З 15 березня 2018 року, згідно з ухваленою зміною 03 жовтня 2017 року, за рішенням щодо проведення експертизи, в тому числі судово-медичної, але тільки в межах кримінального провадження, потрібно буде звертатися не до слідчого або прокурора, а до слідчого судді за місцем розташування органу досудового розслідування, що видаватиме доручення про проведення експертизи у формі ухвали. Тобто, у випадках насильницької смерті і лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення. Адже тільки експерт видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо вона настала внаслідок травми, отруєння, ураження струмом, дії інших зовнішніх факторів, раптової смерті дітей віком до 1 року та якщо особа померлого не встановлена.

Це означає, що Кримінальний процесуальний кодекс України застосовується лише якщо було скоєно злочин або є підозра на те, що він мав місце. І тут абсолютно нічого не змінюється. Як і раніше, обов’язкову судово-медичну експертизу померлого проводитимуть тільки у випадках та у межах розпочатого кримінального провадження (зазвичай за статтею 115 ККУ (умисне вбивство)). Якщо підстав для проведення досудового розслідування немає, то і судово-медична експертизу для встановлення причини смерті не призначатиметься.

Жодного дозволу або рішення суду на поховання померлої людини законом не передбачено і не вимагається. Дозвіл на видачу тіла з моргу й надалі (знову-таки, як і раніше) надаватиме прокурор.

Жодного дозволу або рішення суду на поховання померлої людини законом не передбачено і не вимагається.

Коли людина помирала вдома, на місце події виїжджав лікар або фельдшер та працівник поліції. Лікар видавав довідку про смерть після огляду тіла, з’ясування обставин смерті, за відсутності ознак насилля та якщо було можливо встановити причину смерті без розтину. Працівник поліції складав висновок щодо ненасильницької смерті за місцем проживання. Якщо людина помирала внаслідок хвороби у медзакладі, тіло одразу направляли до лікарняного моргу, де проводився розтин. Судово-медична експертиза призначалась тільки у разі виявлення ознак насильницької смерті або підозри на таку, раптової смерті або за нез’ясованих обставин, смерті не за місцем проживання та загибелі невстановлених осіб.

І немає жодних підстав стверджувати, що в цій частині щось зміниться. Тобто, якщо особа померла вдома або у лікарні не раптово та без ознак насильницької смерті або підозри на неї, необхідності звертатися до суду за дозволом на експертизу та чекати її проведення не є необхідним.